Jak nauczyć się rozmawiać ze świadkami wyjątkowych przemian?

Jak nauczyć się rozmawiać ze świadkami wyjątkowych przemian?

wpis w: Aktualności | 0

Jakie opowieści niosą ze sobą uczestnicy ważnych wydarzeń historycznych i społecznych? W jaki sposób mikroopowieści uzupełniają szerszy obraz wielkiej historii o nieznane szczegóły?

Tego dowiedzą się uczestnicy warsztatów historii mówionej z dr. Marcinem Jarząbkiem. Poznają korzenie tej metody i jej zastosowania. Nauczą się przygotowywać pytania badawcze i pytania do wywiadu, przećwiczą różne kanały dotarcia do rozmówców oraz zaznajomią się z regułami takiego kontaktu i najważniejszymi narzędziami pracy. Zostaną wyposażeni w niezbędną wiedzę, jak opracować zebrany materiał.

Część teoretyczną uzupełni indywidualne praktykowanie, polegające na przeprowadzeniu badań i zgromadzeniu zapisów historii mówionej wśród mieszkańców tyskiego Osiedla A – najstarszego osiedla tzw. Nowych Tychów, bo pierwszego wzniesionego po podjęciu decyzji o rozbudowie dawnej osady w 1951 roku.

Dzięki dotychczasowym działaniom wśród i wspólnie ze społecznością Osiedla, jak tym prowadzonym od 2018 roku w ramach Programu Rewitalizacji dla Miasta Tychy, wiemy, że to zbiorowość szczególna. Tę „wielobarwną” społeczność tworzą niejednokrotnie osoby pochodzące z różnych, dalekich zakątków Polski. Część mieszka tu od dziecka, niektórzy sprowadzili się w młodości. Za każdym razem są to jednak świadkowie wyjątkowych przemian, przez doświadczenie specyfiki czasów, przechowujący indywidualną pamięć o nich. Wielu z nich to ludzie starsi lub w sędziwym wieku, których świadectwa czasów narażone są na bezpowrotną utratę. Dlatego chcemy ocalić te historie od zapomnienia, opracować i udostępnić je szerszej grupie odbiorców. Tym samym przybliżyć nieco realia życia nie tylko w początkach rozbudowy miasta Tychy, ale życia na jego pierwszym osiedlu.

Marcin Jarząbek – adiunkt w Zakładzie Antropologii Historycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych UJ (2008) oraz historii w Uniwersytecie Środkowoeuropejskim w Budapeszcie (2009). W 2014 roku obronił rozprawę doktorską o pamięci zbiorowej polskich i czechosłowackich weteranów I wojny światowej w latach międzywojnia. Z urodzenia i z serca Górnoślązak, który wolny czas lubi spędzać włócząc się po górach lub włócząc się po muzeach. Wśród jego zainteresowań badawczych jest społeczna i kulturowa historia Europy Środkowej między połową XIX wieku a połową XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem Górnego Śląska, I wojny światowej, weteranów wojennych oraz dziejów kolei. Szczególne miejsce zajmuje historia mówiona oraz problematyka pamięci zbiorowej i jej zastosowanie w badaniach historycznych. Temu właśnie była poświęcona wydana w 2017 roku książka „Legioniści i inni. Pamięć zbiorowa weteranów I wojny światowej w Polsce i Czechosłowacji okresu międzywojnia”.

Warsztaty odbywają się w ramach Programu Rewitalizacji dla Miasta Tychy.

liczba uczestników: do 8 osób; uczestników prosimy o przyniesienie smartfona, umożliwiającego rejestrację obrazu/dźwięku
data:
po 20 czerwca 2020, ustalona indywidualnie z uczestnikami
czas trwania: 5 godzin
prowadzi: dr Marcin Jarząbek
miejsce:
Stary Magistrat, pl. Wolności 1
koszt:
15 zł
zapisy: Anna Kura, tel. 32 327 18 20–21, wew. 24, e-mail: a.kura@muzeum.tychy.pl

więcej: http://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/jak-nauczyc-sie-rozmawiac-ze-swiadkami-wyjatkowych-przemian/