Fotospotkanie z Rafałem Klimkiewiczem

Fotospotkanie z Rafałem Klimkiewiczem

wpis w: Aktualności | 0

Tyskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na pokaz zdjęć (slide show) i spotkanie z fotografem Rafałem Klimkiewiczem, honorowym członkiem TTF-u.

Jego zdjęcie „I znów ten cholerny, zadymiony Śląsk…” stało się jednym z 40-tu najbardziej rozpoznawalnych polskich kadrów, przez co dołączył do grona takich autorytetów fotografii jak Chris Niedenthal czy Tadeusz Rolke. Śląski fotograf prasowy oraz od zeszłego roku honorowy członek Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego pokaże swoje najlepsze zdjęcia podczas spotkania zorganizowanego przez TTF i Miejskie Centrum Kultury w Tychach. Obejrzymy je w czwartek, 20 lutego o 18:00, w MCK-u.

– Opowiem trochę historii, o swojej drodze do fotografii, o pierwszych opublikowanych zdjęciach, pewnie parę anegdot z fotograficznego podwórka, kilka zdań o przemianach w mediach i zmianach w funkcjonowaniu w nich zdjęć. Odpowiem na pytania, czy warto studiować w Institut Tvůrčí Fotografie, jaka jest różnica pomiędzy zawodowcem a amatorem, a także jaki aparat jest najlepszy… A przy okazji pokażę trochę zdjęć i zdradzę, jak powstały – zapowiada Rafał Klimkiewicz.

Ciekawi go człowiek w aspekcie psychologicznym i socjologicznym, jego emocje w tych na pozór nieuchwytnych chwilach, które można jednak zatrzymać w tym konkretnym ułamku sekundy – w decydującym momencie. Dlatego ważny dla niego jest wymiar artystyczny fotografii, pokazującej człowieka w jego miejscu w przestrzeni, detale wypełniające kadr oraz kompozycja dopełniająca treść obrazu. To sprawia, że fotografie prezentowane przez Rafała Klimkiewicza intrygują,

Swoje pierwsze fotograficzne kroki stawiał w lokalnym tygodniku „Echo”. Jest współzałożycielem i szefem największej na południu kraju Agencji Fotograficznej EDYTOR, wcześniej będąc związanym m.in. z „Gazetą Wyborczą” i „Rzeczpospolitą”. W minionym roku zdjęciami z cyklu „Trans” wygrał konkurs Śląska Fotografia Prasowa, jest także laureatem konkursu Polskiej Fotografii Prasowej, zdobywcą nagrody Agencji Reuters „Front page picture” i „Rzeczpospolitej”. Zdobył dyplom magistra sztuki filmowej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, aktualnie studiuje w Instytucie Twórczej Fotografii w czeskiej Opavie. Juror wielu konkursów, w tym Gdańsk Press Photo i Tychy Press Photo.

Spotkanie odbędzie się w Miejskim Centrum Kultury w Tychach, przy ul. Bohaterów Warszawy 26. Wstęp jest wolny.