Finał 18 edycji Tychy Press Foto już 10 marca!

Finał 18 edycji Tychy Press Foto już 10 marca!

wpis w: Aktualności | 0
Wyniki konkursu fotograficznego Tychy Press Photo poznamy już w sobotę, 10 marca, podczas finału 18. edycji imprezy, inspirowanej słynnym World Press Photo.
 
W konkursie mogły brać udział osoby fotografujące, mieszkające lub pracujące w minionym roku w Tychach, a także osoby niezwiązane z Tychami, ale w tym przypadku zgłaszane fotografie musiały być wykonane na terenie Tychów. Na konkurs organizatorzy otrzymali 360 zdjęć, od 37 autorów. Na wystawę pokonkursową jurorzy wybrali 74 zdjęcia, autorstwa 18 osób.
Osoby zakwalifikowane na wystawę, którą w dolnym holu Pasażu Kultury Andromeda będzie można
oglądać od 10 marca do 10 kwietnia, to (w kolejności alfabetycznej): Magdalena Borucka, Tomasz
Czardybon, Weronika Chodanionek, Mateusz Czech, Kinga Drążek, Artur Jastrzębski, Radosław
Kaźmierczak, Łukasz Kocełuch, Grzegorz Krzysztofik, Kamil Nalepa, Marta Nowakowicz-Jankowiak,
Tomasz Piekorz, Marta Poloczek, Mateusz Przybyła, Dorota Rewers, Agnieszka Seidel-Kożuch, Lidia
Sznepka i Wojciech Szner.
 
Impreza rozpocznie się w podziemiach Andromedy o godz. 17.00, od ogłoszenia wyników konkursu i wręczenia nagród. Swoje najbardziej znane fotografie pokaże Chris Niedenthal, gość Tychy Press Photo 2018. Do prezentacji zdjęć przed slide show gościa organizatorzy zaprosili ubiegłorocznych nlaureatów. Później przejdziemy na I piętro Andromedy, do galerii „Obok”, na wernisaż wystawy „Sportografia” Chrisa Niedenthala (będzie czynna do 30 marca).
 
Dziś obserwujemy dobry trend do prezentowania tu coraz ciekawszych, bardziej spójnych zestawów fotograficznych. To im przyznawana jest większość laurów, to one powodują największe ożywienie, dyskusje i spory jurorów. Nie zawsze jest to klasyczny fotoreportaż, czasem wybory zdjęć na wystawę mogą dziwić tradycjonalistów tego gatunku, zastanawiających się, czy to aby jest jeszcze fotografia prasowa – pisze Rafał Klimkiewicz, przewodniczący jury, w tekście do folderu imprezy. 
 
 
Jurorami byli fotografowie: Rafał Klimkiewicz (szef agencji Edytor.net, przewodniczący jury), Arkadiusz Ławrywianiec (prezes ZPAF Okręg Śląski) i Dominik Gajda (pomysłodawca TPP). Chris Niedenthal urodził się w polskiej rodzinie w Londynie. Studiował fotografię w London College of Printing.
W 1973 roku przyjechał do Polski na kilka miesięcy i pozostał do dziś. Na początku lat 80. współpracował z amerykańskim tygodnikiem „Newsweek”, a od 1985 roku fotografował dla „Time Magazine”. Robił reportaże w całej wschodniej i centralnej Europie, Związku Radzieckim i na Bałkanach. Przez kilka lat współpracował też z niemieckim tygodnikiem „Der Spiegel”.
 
 
„Sportografia”
10.03, godz. 17.00
Pasaż Kultury Andromeda, Tychy, plac Baczyńskiego 2
 
Wystawa „Sportografia”
Chrisa Niedenthala
10.03-30.03
Miejska Galeria Sztuki „Obok”, Tychy, plac Baczyńskiego 2
 
Wystawa pokonkursowa Tychy Press Photo 2018
10.03-10.04
Pasaż Kultury Andromeda, Tychy, plac Baczyńskiego 2