Festiwal fotografii dokumentalnej Tychy Press Photo 2020

Festiwal fotografii dokumentalnej Tychy Press Photo 2020

wpis w: Aktualności | 0

W 20. edycji Tychy Press Photo staje się 2-dniowym Festiwalem Fotografii Dokumentalnej, co oznacza jeszcze więcej zdjęć, pokazów, spotkań i inspiracji. Goście imprezy to: Maciej Moskwa, Krzysztof Gołuch, Michał Szalast, Justyna Janus, Krzysztof Karolczyk i Piotr Zwarycz.

Nie braknie trudnych tematów i trudnych pytań. Konflikt w Syrii, los uchodźców, życie albinosów w Tanzanii, praca osób niepełnosprawnych w katowickim hotelu, dzieciństwo bez Internetu pod Częstochową czy niebezpieczna praca strażaków widziana z bliska – to główne (choć nie jedyne) tematy zdjęć, które zobaczymy na wystawie i podczas pokazów. Na czym polega praca fotoedytora i czy fotografia prasowa jeszcze w ogólne istnieje, jak zmieniała się przez ostatnie 20 lat, dlaczego zniknęła już nawet z tematu tyskiego konkursu – o tym będziemy rozmawiać podczas spotkań z doświadczonym krakowskim fotoedytorem oraz z jurorami konkursu Tychy Press Photo.

Uczestnicy konkursu zapewne z niecierpliwością czekają na ogłoszenie wyników i wręczenie nagród, które będzie miało miejsce na początku festiwalu. Tradycyjnie zaproszono laureatów poprzedniej edycji konkursu do zaprezentowania swoich fotografii przed pokazem gościa specjalnego, co samo w sobie staje się dodatkową nagrodą i wyróżnia tyską imprezę na tle innych konkursów. Na początku festiwalu wybierzemy się w krótką podróż w czasie, przez dwie ostatnie dekady: zobaczymy 20 zdjęć, wybranych spośród fotografii nagrodzonych i wyróżnionych w dotychczasowych konkursach.

Program festiwalu:

Sobota, 7 marca

Pasaż Kultury Andromeda/ Miejska Galeria Sztuki „Obok”

17.00 „20 na 20” – pokaz 20 fotografii na 20. edycję imprezy, ogłoszenie wyników konkursu i otwarcie wystawy pokonkursowej, pokazy laureatów poprzedniej edycji konkursu i pokaz gościa specjalnego: Macieja Moskwy. Po pokazach wernisaż wystawy „Człowiek ze światła” Krzysztofa Gołucha i Michała Szalasta w Miejskiej Galerii Sztuki „Obok”.

Niedziela, 8 marca

Miejska Galeria Sztuki „Obok”

12.00 Śmierć fotografii prasowej? – spotkanie z jurorami konkursu Rafałem Klimkiewiczem i Dominikiem Gajdą

12.50 Justyna Janus – pokaz zdjęć

13.45 Zawód: fotoedytor – spotkanie z Krzysztofem Karolczykiem

14.40 Piotr Zwarycz – pokaz zdjęć

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

W konkursie fotografii dokumentalnej Tychy Press Photo 2020 mogły brać udział osoby fotografujące, które mieszkały lub pracowały w minionym roku w Tychach, a także osoby niezwiązane z Tychami, ale w tym przypadku zgłaszane fotografie musiały być wykonane na terenie Tychów. Fundatorem nagród w konkursie, o łącznej kwocie 3000 zł, jest Teatr Mały w Tychach. Nagrody wręczy Paweł Drzewiecki, dyrektor Teatru Małego w Tychach. Jurorami byli fotografowie: Michał Szalast, Dominik Gajda i Rafał Klimkiewicz. Na konkurs wpłynęły 353 zdjęcia od 34 autorów. Jurorzy przyznali nagrody w trzech kategoriach: najlepsza fotografia, najlepszy fotoreportaż i najlepsze zdjęcie (fotoreportaż) wykonane w Tychach.

Michał Szalast – przewodniczący jury (fragment tekstu z folderu festiwalu): – Konkurs corocznie przyciąga uwagę kilkudziesięciu autorów. Liczą oni na fachowy i wyważony wybór jury, które sprawiedliwie i według obiektywnych kryteriów, powinno ocenić wszystkie nadesłane prace. Czy jest to jednak możliwe? Czy istnieją w ogóle takie przyrządy za pomocą, których można zmierzyć, zważyć a następnie stworzyć ranking fotografii? To prowokacyjne pytanie ma tylko jedną odpowiedź – nie. Nie jest realne, aby precyzyjnie a także obiektywnie ocenić poszczególne zdjęcia. Dzieje się tak z jednego prostego powodu – ponieważ fotografia, w przeciwieństwie do matematyki nie jest wymierna i przeliczalna. Nie można jej także przelać do menzurek, aby wyabstrahować poszczególne jej części. W zastępstwie jedną z jej najistotniejszych właściwości jest zdolność do pobudzania wyobraźni, emocji i wrażeń. To dzięki tej zdolności możemy wpatrywać się w ulubione zdjęcia przenosząc się w oddalone miejsca a także czasy. Myśląc o fotografii i jej umiejętności przyciągania naszej uwagi, możemy być jej wdzięczni za to, że rozszerza naszą perspektywę patrzenia na świat oraz że uczy nas nowego sposobu przyglądania się otaczającej nas rzeczywistości.

Informacje o wystawach:

Na wystawie „Człowiek ze światła” w Miejskiej Galerii Sztuki „Obok” Krzysztof Gołuch pokaże osoby niepełnosprawne, pracujące w katowickim hotelu, a Michał Szalast – albinosów w Tanzanii. Wystawa łączy dwa materiały, w centrum których jest człowiek.

Wiele osób niepełnosprawnych intelektualnie ze względu na swoje ograniczenia nie może wykonywać pracy zawodowej. Od kilku lat w Polsce, jak również i na Śląsku, powstają miejsca, w których osoby niepełnosprawne mogą pracować. Takimi miejscami są Zakłady Aktywności Zawodowej jak na przykład św. Marcin w Katowicach. Prowadzi hotel i świadczy usługi gastronomiczne. To miejsce daje pracę i rehabilitację osobom niepełnosprawnym. Podjęcie pracy dla nich jest kolejnym etapem trudnej drogi, jaką muszą pokonać w swoim życiu, by normalnie żyć.

Światło to życie, ciemność to śmierć. Te proste skojarzenia wydają się uniwersalne i niepodważalne. Nie dla nich. Żyją w Tanzanii na największej wyspie jeziora Wiktorii. Ukryci przed promieniami w swych pokrytych falistą blachą chatkach. Kuszeni przez wpełzające do wnętrza światło, próbują toczyć nierówną walkę z instynktem i nie poczuć ciepłego dotyku Słońca. W końcu przegrywają i za chwilę radości płacą strupami zainfekowanej skóry. To historia o kilkorgu z nich, o ciemności którą oswoili i świetle, za którym tęsknią.

Tradycyjnie wystawa pokonkursowa znajdzie się na parterze Pasażu Kultury Andromeda w Tychach. Na wystawę jurorzy wybrali 90 zdjęć. Obie wystawy będą czynne do 31 marca.

Informacje o gościach:

Maciej Moskwa – fotograf, absolwent i wykładowca Sopockich Szkół Fotografii, założyciel kolektywu dokumentalistów Testigo Documentary. Od 2011 roku dokumentuje skutki konfliktu w Syrii. Fotografował wydarzenia społeczne w Polsce, Iraku, Somalii, Palestynie, Sudanie Południowym, Syrii i Iranie. Autor książek „Sura” i „Saraha” o wojnie i rewolucji syryjskiej. Laureat głównych nagród w konkursach Grand Press Photo, BZ WBK Press Foto, Fotoreporter Roku i Gdańsk Press Photo. Rocznik 1982, mieszka w Gdańsku. Uwielbia perskie dywany i kawę z kardamonem. Ambasador marki Fujifilm.

Michał Szalast to fotograf dokumentalista i filmowiec dokumentalista. Urodzony i nierozerwalnie związany z Górnym Śląskiem. Studiował historię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Pracował jako fotoreporter, filmowiec, publicysta i kurator. Pedagog w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w czeskiej Opawie. Zwycięzca konkursów fotografii prasowej BZ WBK Press Photo i Silesian Press Photo. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

Krzysztof Gołuch zajmuje się fotografią dokumentalną i reportażową, której głównym tematem jest człowiek. Autor książki fotograficznej „Co siódmy”. Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie (Czechy), obecnie student studiów doktoranckich na tejże uczelni. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Laureat wielu konkursów fotograficznych w kraju i zagranicą. Mieszka i pracuje w Knurowie.

Justyna Janus pochodzi z Częstochowy, mieszka i prowadzi studio fotograficzne w Aleksandrii I. Freelancer. Dokumentuje życie codzienne lokalnej społeczności. Laureatka konkursów fotograficznych, m.in. Grand Press Photo, Obiektywnie Śląskie, Klimaty Częstochowy i Fotosprint. Pokaże m.in. materiał o swoich dzieciach, Jasiu i Amelce, które na co dzień nie używają powszechnie stosowanej elektroniki dziecięcej, a ich życie jest pełne książek, szalonych pomysłów i marzeń.

Krzysztof Karolczyk to fotoreporter i fotoedytor. Zaczynał w „Głosie Nowej Huty” w 1986 roku, później był tygodnik piłkarski „Gol”, a od 1992 roku w redakcji „Gazety Wyborczej”. Publikował w niezliczonej ilości gazet i czasopism w Polsce oraz w wielu tytułach zagranicznych. Otrzymał kilka nagród w konkursie Polskiej Fotografii Prasowej i Grand Press Photo. Lubi fotografować sport i ludzi, zwłaszcza polityków.

Piotr Zwarycz jest oficerem Państwowej Straży Pożarnej z 17-letnim doświadczeniem, pracuje w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Radzionkowie. Jest ratownikiem wysokościowym, taternikiem jaskiniowym, płetwonurkiem, skoczkiem spadochronowym, motorowodniakiem, jak również fotografem dokumentalistą. Laureat i finalista konkursów m.in. Grand Press Photo, Śląskiej Fotografii Prasowej, Amundsen Photo Awards, Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic i Chromatic Awards. Autor niesamowitych zdjęć, wykonywanych w miejscach i sytuacjach, do których inni fotografowie nie mają dostępu.

Partnerzy: Fujifilm, Fotonet i ZPAF Okręg Śląski.

Patroni medialni:  TVP3 Katowice, Gazeta Wyborcza, Fotopolis, Twoje Tychy, Nowe Info, eTychy.org.

Organizator: Teatr Mały w Tychach, Miejska Galeria Sztuki „Obok”.      
Współorganizatorami są Dominik Gajda i Marcin Zimnal, którzy w 2018 roku, za inicjatywę Tychy Press Photo, otrzymali Nagrodę Andrzeja Dziuby – Prezydenta Tychów w dziedzinie kultury.

Inspiracją dla tyskiej imprezy był słynny konkurs World Press Photo. W poprzednich edycjach Tychy Press Photo gośćmi byli m.in. Chris Niedenthal i Andrzej Grygiel (laureaci World Press Photo) oraz Mariusz Forecki, Marek Lapis, Arkadiusz Ławrywianiec i Arkadiusz Gola.

Więcej informacji na www.tychypressphoto.pl

Wydarzenie na FB: www.facebook.com/events/235615460781019

Zdjęcie promujące festiwal: © Maciej Moskwa. 12-letni Hasun, kurdyjski uchodźca. Zdjęcie z fotoreportażu o skutkach ataku Państwa Islamskiego na kurdyjskie miasto Kobane w Syrii. Zdjęcie roku w konkursie Grand Press Photo.