A może nadrobić lekturę?

A może nadrobić lekturę?

wpis w: Aktualności | 0

Czytanie książek to bardzo przyjemna i rozwijająca czynność. Często jednak pęd życia nie pozwala nam na poświęcenie się lekturze. Siedząc w domu, mamy chwilę, aby nadrobić zaległości.

Kolejne instytucje przyłączają się do zachęcania ludzi, by nie opuszczali swoich domów, poszerzając darmowe zasoby udostępnione w Internecie. Wolny czas w domu warto przeznaczyć na to, na co zwykle go nam brakuje – czyli np. na czytanie książek. Nie trzeba jednak bazować jedynie na domowej biblioteczce – dziś chcemy Wam polecić platformy, które bezpłatnie udostępniają prawdziwe czytelnicze perełki.

Wolne lektury

Biblioteka Wolne Lektury to podstawowe źródło bezpłatnych lektur szkolnych dla uczniów i nauczycieli. W wyniku zamknięcia szkół Wolne Lektury stały się serwisem o fundamentalnym znaczeniu – codziennie korzysta z nich ok. 85 000 (!) czytelników.

Chmura Czytania

Chmura Czytania daje książki, które sami chcemy czytać. Książki autorów mówiących rzeczy ważne – warte poznania, przypomnienia, czy wręcz odkrycia na nowo przez współczesnych Czytelników.

Fantastyka Polska

Fantastyka Polska jest prywatną inicjatywą, oferującą za darmo około 300 pozycji współczesnych polskich autorów. Na stronie możemy znaleźć adnotację: Wszystkie teksty literackie umieszczone na tej stronie zostały udostępnione przez autorów i mogą być ściągane bezpłatnie. Ściągnięcie wybranej pozycji wiąże się z założeniem konta na platformie.

Wikiźródła

Znajdziemy tu 209 749 tekstów 2160 autorów, z których można swobodnie korzystać. Celem autorów jest utworzenie wolnej biblioteki tekstów źródłowych oraz ich tłumaczeń. Gromadzą i przechowujemy wcześniej opublikowane teksty (np. utwory literackie) znajdujące się w domenie publicznej lub udostępnione na wolnej licencji.